Ami változott tavaly óta: Mauritániában nem az a kormány van hatalmon, amelyik 2008 januárjában jóleső érzéssel nyugtázhatta, hogy több száz motorizált magyar mégiscsak átutazott az országon. Augusztusban egy gyors és jól kivitelezett puccsot követően az elnöki gárda vezetője átvette az irányítást. A fővárosában, Nouakchottban volt egy kis csetepaté, néhányan tüntettek, de némi könnygáz jobb belátásra térítette őket, aztán már jött is egy ellentüntetés, ahol már Mohamed Ould Abdel Aziz tábornok életnagyságú, gyakorló ruhás képével vonultak a népek.

Aki ment, Abdallahi elnök
Az ország egy turista számára nyilván semmit nem változott a hatalomváltással, továbbra is a világ egyik legszegényebb helye marad, de azért nem árt tudni az autófelkészítés közben, miért fél még mindig a fél világ Mauritániától.
A puccs híre megint csak ártott az ország tekintélyének, mert külföldön úgy értékelték, hogy Abldel Aziz tábornok megdöntötte az első demokratikusan választott kormányt. Abdel Aziz azt állította, hogy elege lett a kormányzati szintű korrupcióból. Azóta viszont ő is elnöknek szólíttatja magát.

Aki jött, Abdel Aziz tábornok
A kavarások azonban kívülről nehezen érthetők, mert a hatalmi harcok mögött törzsi és családi rivalizáció áll. Abdel Aziz 2005-ben az akkori puccsban való részvételével segítette Abdallahi kormányra kerülését, mert a most már bukott elnök feleségével egy családból származnak.
Az új vezetés Nyugat-Európának nem volt elég demokratikus, másoknak viszont vallásilag nem tűnt eléggé elkötelezettnek, így egyszerre fenyegetőzött az EU és az al-Kaida.